Не бояться ні холоду, ні снігу, ні суворості весни – і першими прокидаються від зимового сну, радуючи своїм ніжним цвітом. Так, це улюблені усіма підсніжники. Науковці називають ці ранньоквітучі рослини первоцвітами або ефемероїдами.
Первоцвіти – посмішки весни, прикраси наших лісів – безцінний дар природи. Первоцвіти є джерелом живлення для багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти – зникне величезна кількість метеликів, бджіл, джмелів, інших комашок, котрі захищають ліс від шкідників. Дерева почнуть хворіти й всихати. Цей ланцюжок неважко продовжити й до самої людини, яка, образно кажучи, рубає гілку, на якій сидить.
В українців процвітає традиція йти у ліс за квітами: нарвати букет, сфотографуватись для соцмереж, витоптуючи цілі поляни червонокнижних рослин, накопати для домашньої клубми або, ще гірше, зірвати, понюхати й викинути. Такі втрати сплачує природа за хвилинне задоволення наших естетичних потреб.
Хоч у деяких місцях нашого краю первоцвіти є досить поширеними, та загалом вони є рідкісними. Більшість з них занесені до Червоної книги, а саме: підсніжник звичайний, шафран Гейфеля (крокус), цибуля ведмежа (черемша) та багато інших. Ці рослини підлягають суворій охороні. Згідно Положення про Червону книгу України їх не можна зривати. Території, де зростають різновиди первоцвітів відносяться до об`єктів природно-заповідного фонду з унікальними ландшафтами. Ці природні території охороняються з особливим режимом користування.
Лісівники ДП «Чортківського лісгоспу» наголошують, зривати первоцвіти не можна.!!!
За зривання червонокнижної квітки в Україні тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.
Закликаємо усіх дорослих мешканців нашого краю навчати дітей відчувати та оберігати цю надзвичайну красу рідного краю, розвивати у них почуття дбайливого господаря своєї землі, прищеплювати їм елементарні правила екологічної культури.
Настійливо радимо усім – із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними весняними квітами. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за вами у ліс. Польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли, то ж залишимо Землі її квіти!
БУДЬ ЛАСКА, НЕ КУПУЙТЕ І НЕ ЗБИРАЙТЕ ПЕРВОЦВІТИ – БЕРЕЖІТЬ ЇХ!